Alandy

Alandy

Archipelag Wysp Alandzkich to dość niezwykły zakątek Finlandii. Składa się na niego 6500 wysp. Ale tylko 60 z nich jest zamieszkana. 
Alandy nazywane są Perłą Bałtyku z uwagi na często świecące tam słońce, piękne krajobrazy i czystą wodę. To idealny kierunek także dla tych, którzy lubią wędkować. Charakterystyczne rudawe skały, lasy sosnowe i ogólne bezludzie daje szansę na przyjemną szwendaczkę pomiędzy wyspami. Będziemy rzucać kotwicę, łowić ryby i robić zdjęcia.
Mariehamn – to jedyne miasto archipelagu, pełniące również funkcję stolicy. Tu znajdziesz ciekawe muzea, piękną, drewnianą architekturę i ludzi – bo 40% całej populacji archipelagu mieszka właśnie w stolicy.
Poczytajcie o Alandach – nie chcę kopiować, a Artur był tam dawno temu – tutaj jest całkiem sporo informacji: https://turystyka.wp.pl/alandy-czas-plynie-wolniej-6044241085723265aT

Ten kierunek jest bardzo dobry na pierwszy morski rejs i pokochanie żeglowania. Mamy też dwutygodniowy rejs na trasie Sztokholm (Nynäshamn) – Alandy – Turku – Helsinki – Talin, który może spodobać się również bardziej wprawionym żeglarzom.

P.S. Dla miłośników Muminków – Tove Jansson pisała swoje książki właśnie na Alandach. Zatem..

„Są tacy, co zostają w domu, i tacy, co odchodzą. Zawsze tak było. Każdy może sam wybrać, ale musi to zrobić, póki jeszcze czas, i w żadnym razie nie rozmyślić się.”

Zajrzyj na grafik rejsów morskich na Bergu w 2023 roku.