SPITSBERGEN

Spitsbergen to kraina lodowców, niedźwiedzi polarnych, reniferów, morsów, fok oraz dnia lub nocy polarnej… to jedno z niewielu już miejsc na świecie, w którym ciągle rządzi przyroda i to jest najbardziej niesamowite. Schodząc na ląd cały czas musimy czuć respekt do mieszkańców tej krainy… Rejsy po archipelagu nie należą do bardzo wymagających żeglarsko. Przygotować się jednak trzeba na to, że głównie spędza się czas na jachcie gdzieś na kotwicy. Na ląd schodzi się głównie z pontonu i zawsze trzeba mieć ze sobą broń… Nasz pobyt wypada w czasie gdy dzień się nie kończy – to też jest atrakcja, bo czasem naprawdę można zapomnieć czy jest południe czy północ… Pogoda na Spitsbergenie bywa kapryśna… potrafi zmienić się w jedną chwilkę i np. ze słońca mamy deszcz ze śniegiem. Nie jest jednak mroźno – lato na Spitsbergenie to taka jesień w Polsce… tylko kolory zupełnie inne. 

W rejsach po archipelagu na pewno zawitamy do Pyramiden i Barentsburga. Pyramiden to opuszczona rosyjska osada górnicza, z kinem, basenem, salą gimnastyczną, przedszkolem i placem zabaw… tylko mieszkańców brakuje, a pomnik Leniena przypomina nam, że to już dość odległe dzieje… Odwiedzimy Ny-Alesund– najbardziej na północ wysuniętą osadę „z ludźmi” i popłyniemy jeszcze dalej na północ. Wpłyniemy w najbardziej widokowy Magdalenafjord – 100 zdjęć gwarantowanych. Podpłyniemy do lodowców, znajdziemy morsy i pozostałości polarnych wypraw. 

W planach tego sezonu jest również rejs dookoła Spitsbergenu. W zeszłym roku przetarliśmy szklak na tej trasie. Nie jest to prosty rejs. Przed nami około 800 Mm arktycznej żeglugi.  Zatrzymamy się w Poolepynten – odwiedzić morsy… Podpłyniemy też do lodowca w Krossfjordzie, który jest po prostu cudowny. Staniemy również przy Virgohamne, gdzie będzie można zejść na ląd i poczuć się jak dawni polarnicy – stąd startowały wyprawy na biegun, a obecnie są tu pozostałości wyprawy balonowej Andréego. I od tego momentu skupimy się już głównie na żeglowaniu. W tym rejsie jednak o tym gdzie rzucimy kotwicę będą decydowały głównie prognozy pogody. Towarzyszyć nam będą morsy, foki… może pojawią się niedźwiedzie i  trafi się wieloryb. Z pewnością będzie zimno i mokro.

Zobacz bergowe rejsy w sezonie 2022